«O‘zbek geologiya qidiruv» aksiyadorlik jamiyati
Geologiya qidiruv ishlarida xalqaro hamkorlik
Bugungi kunda yirik konlar sirasiga kiritiladigan Miskon mis-porfir konida xalqaro standartlar asosida geologiya qidiruv ishlari jadal olib borilmoqda. Ushbu ishlarni xalqaro standartlarga muvofiq olib borish uchun DMT GmbH & Co.KG (Germaniya) xalqaro konsalting kompaniyasi bilan hamkorlik qilinmoqda.  Hamkorlik doirasida geologiya qidiruv ishlarida geotexnik bilimlarni mustahkamlash maqsadida Toshkent markaziy geologiya qidiruv ekspeditsiyasining Olmaliq dala ekspeditsiyasida geologlar uchun ikki kunlik o‘quv mashg‘uloti o‘tkazildi. Jarayon davomida o‘zaro bilimlar almashinuvi bo‘lib o‘tdi.  Shuningdek, xorijiy mutaxassislar Miskon konida olib borilayotgan burg‘ilash, namunalarni o‘rganish va resurslarni baholash ishlari bilan yaqindan tanishdi. Mazkur ishlar konning sanoat salohiyatini oshirish hamda mamlakat mineral-xomashyo bazasini mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Uchastkalarda olib borilayotgan burg‘ilash, tog - kon ishlari holati o‘rganildi
Hisor markaziy geologiya qidiruv ekspeditsiyasi boshlig‘i Farxod Qaxxorov va bosh muhandis Salohiddin Yusupov Sariko‘l uchastkasida olib borilayotgan geologiya qidiruv ishlarining holatini o‘rganishdi. O‘rganish davomida burg‘ilash, tog‘ - kon ishlarini bajarilishi, ishchi xodimlarning dala sharoitlarida ishlash va yashash sharoitlari hamda yo‘l qurilishi ishlari o‘rganilib, aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish choralari ko‘rildi. Shuningdek, burg‘ilash ishlarini sifatli bajarilishi, noqulay ob - havo sharoitida ishlarni olib borishda xavfsizlik qoidalariga rioya etilishi bo‘yicha tegishli tavsiyalar berildi.
Qizilqumda korrupsiyaga qarshi targ‘ibot tadbiri o‘tkazildi
Qizilqum markaziy geologiya qidiruv ekspeditsiyasi xodimlari ishtirokida korrupsiyaga qarshi kurashish va uning oldini olishga qaratilgan targ‘ibot tadbiri tashkil etildi. Mazkur tadbir jamiyat tizimida ochiqlik, shaffoflik va qonun ustuvorligini ta’minlash, xodimlarning huquqiy savodxonligini oshirish hamda manfaatlar to‘qnashuvining oldini olish maqsadida o‘tkazildi. Tadbirda jamiyatning Yuridik bo‘lim boshlig‘i hamda Korrupsiyaga qarshi ichki nazorat xizmati mas’ul xodimlari so‘zga chiqib, manfaatlar to‘qnashuvini boshqarish mexanizmlari, xizmat vazifalarini halol va xolis bajarish tamoyillari yuzasidan batafsil ma’ruzalar qildilar. Xususan, Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risidagi Qonun talablari, xodimlarning huquq va majburiyatlari, shuningdek, korrupsiyaviy holatlar uchun belgilangan javobgarlik choralari haqida atroflicha tushuntirishlar berildi. Shuningdek, korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarning salbiy oqibatlari, ularning jamiyat va tashkilot obro‘siga yetkazadigan zarari misollar orqali yoritildi. Ishtirokchilar tomonidan berilgan savollarga mutaxassislar tomonidan aniq va asosli javoblar berildi. Tadbir yakunida xodimlarga xizmat faoliyatida qonunchilik talablariga qat’iy rioya qilish, manfaatlar to‘qnashuviga yo‘l qo‘ymaslik hamda korrupsiyaning har qanday ko‘rinishiga nisbatan murosasiz munosabatda bo‘lish zarurligi alohida ta’kidlandi. Bunday targ‘ibot tadbirlari tizimda sog‘lom ish muhitini shakllantirish, mas’uliyat va intizomni mustahkamlashga xizmat qilishi bilan ahamiyatlidir.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Tinchlik kengashining birinchi sammitidagi nutqi
Muhtaram Donald Tramp Janobi Oliylari! Hurmatli sammit ishtirokchilari! Avvalambor, Amerika Qoʻshma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp Janobi Oliylariga Tinchlik Kengashining inauguratsiya majlisini chaqirgani uchun chin dildan minnatdorchilik izhor etaman. Hech shubhasiz, bugungi sammit bu Prezident Trampning siyosiy irodasi va pragmatizmi natijasidir. Oʻzbekiston Tinchlik kengashini tuzish boʻyicha tinchliksevar tashabbusni qoʻllab-quvvatladi va uning muvaffaqiyatli amalga oshirilishi borasida oʻzining amaliy ishtirokini qatʼiy bayon etdi. Ishonchim komil, Kengash ishi Gʻazo mintaqasini iqtisodiy va ijtimoiy qayta tiklash uchun qulay sharoit yaratishga imkon beradi. Shu bilan birga, Gʻazoning har qanday tashqi boshqaruv mexanizmi sektor aholisining soʻzsiz ichki qoʻllab-quvvatlashiga tayanishi lozim. Barcha tomonlarning muvofiqlashtirilgan saʼy-harakatlari Gʻazoni tez fursatda qayta tiklash uchun zarur shart-sharoitlarni yaratishga, mojarodan keyingi jarayonlarni barqarorlashtirishga xizmat qiladi. Taʼkidlab aytamanki, Oʻzbekiston ushbu hududda turar joylar, bolalar bogʻchalari, maktab va kasalxonalar barpo etishga imkon qadar hissa qoʻshishga tayyor. Hurmatli doʻstlar! Ushbu sammit Donald Tramp nomidagi Tinchlik institutida oʻtkazilayotganida ramziy maʼno mujassam. Bizning uchrashuvimiz xalqaro birdamlik, tinchliksevarlik va Yaqin Sharqdagi vaziyatni yaxshilashga boʻlgan umumiy intilishimizning yorqin ifodasidir. Biz Yangi Gʻazoni – iqtisodiyoti farovon, aholi uchun munosib turmush sharoitlariga ega boʻlgan mintaqani barpo etish uchun ushbu tarixiy imkoniyatdan foydalanishimiz zarur. Eʼtiboringiz uchun rahmat.
Muborak Ramazon oyini munosib tarzda o‘tkazish to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Qarori Keyingi yillarda mamlakatimizda inson qadri, huquq va manfaatlarini ta’minlash, jamiyatimizda tinchlik, do‘stlik va hamjihatlik muhitini mustahkamlash, aholi, ayniqsa, ehtiyojmand toifalarni ijtimoiy himoya qilish borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarimiz tufayli muqaddas islom dinining insonparvarlik mohiyati, o‘zaro ahillik, saxovat va shukronalik g‘oyalarini o‘zida mujassam etgan muborak Ramazon oyi xalqimiz qalbiga yanada yaqin va mo‘tabar ayyomga aylanmoqda. Ijtimoiy-ma’naviy hayotimizdagi o‘rni va ahamiyati tobora ortib borayotgan Ramazon oyini munosib kutib olish va yuqori saviyada o‘tkazish, diniy-ma’rifiy, madaniy qadriyatlarimizni asrab-avaylash va ulug‘lash maqsadida: 1. 2026-yilda muborak Ramazon oyining boshlanishi 19-fevral kuniga to‘g‘ri kelishi haqidagi O‘zbekiston musulmonlari idorasining axboroti ma’lumot uchun qabul qilinsin. 2. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, O‘zbekiston mahallalari uyushmasi, Ijtimoiy himoya milliy agentligi, O‘zbekiston faxriylarining ijtimoiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlash “Nuroniy” jamg‘armasi va boshqa hamkor tashkilotlar bilan birgalikda mamlakatimizda Ramazon oyini milliy an’ana va qadriyatlarga mos tarzda o‘tkazishga doir chora-tadbirlarni amalga oshirsin. “Ramazon – mehr-muruvvat, ahillik va shukronalik oyi” degan ezgu g‘oya asosida: (a) kam ta’minlangan, ehtiyojmand, ijtimoiy himoyaga muhtoj insonlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash; (b) mahallalarni o‘zaro hurmat, hamjihatlik, adolat va tarbiya maskaniga aylantirish; (v) yer, suv, havo va tabiiy muhitni asrash, muqaddas qadamjolar, ziyoratgoh va  qabristonlarni obod etish; (g) Ramazon oyi bilan bog‘liq tadbirlarni isrofgarchilikka yo‘l qo‘ymasdan, ixcham, mazmunli va tejamkorlik asosida o‘tkazishga alohida e’tibor berilsin. 3. O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi va boshqa ommaviy axborot vositalariga Ramazon oyini o‘tkazish bilan bog‘liq tadbirlarni keng yoritish tavsiya etilsin. 4. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N. Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi R.Q. Davletov zimmasiga yuklansin.   O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh. Mirziyoyev
Surxondaryo dala ekaspeditsiyasining Xondiza dala lagerida ishchi xodimlar uchun qulay mehnat sharoitlari yaratilmoqda
Hududlarda geologiya qidiruv ishlarini samarali olib borishda xodimlar uchun yaratilayotgan imkoniyatlarning ahamiyati katta. Bu borada Hisor markaziy geologiya qidiruv ekspeditsiyasi tarkibidagi Surxondaryo dala ekaspeditsiyasining Xondiza dala lagerida ishchi xodimlar uchun qulay mehnat sharoitlari yaratilmoqda. Uchastkada ma’lumotlarni tezkor almashish va dasturlarni uzluksiz ishlashini ta’minlash maqsadida optik tolali internet tarmog‘i o‘tkazilib foydalanishga topshirildi.
“Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yili”
“Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yili” Davlat dasturi mazmun-mohiyatiga bag‘ishlangan targ‘ibot uchrashuvi o‘tkazildi 2026-yil 12-fevral kuni “Regional” markaziy geologiya tasvirlash ekspeditsiyasida 2026-yil — “Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yili” Davlat dasturining mazmun-mohiyatini targ‘ib qilishga bag‘ishlangan maʼrifiy uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv davomida ekspeditsiya yuristi  tomonidan Davlat dasturining asosiy yo‘nalishlari, mahallalarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, aholi farovonligini oshirish hamda jamiyat taraqqiyotini taʼminlashga qaratilgan ustuvor vazifalar xususida batafsil maʼlumot berildi. Shuningdek, tadbir ishtirokchilariga dastur doirasida amalga oshirilishi belgilangan chora-tadbirlar, huquqiy yangiliklar va ularning amaldagi ahamiyati yuzasidan tushuntirishlar berildi. Uchrashuv davomida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollariga mutaxassisdan atroflicha javob oldilar. Mazkur tadbir Davlat dasturining ahamiyatini keng jamoatchilikka yetkazish, fuqarolarning huquqiy ongi va faolligini oshirishga xizmat qildi.
Yoshlarning geologiya sohasiga bo‘lgan qiziqishlari ortmoqda
Hisor markaziy geologiya qidiruv ekspeditsiyasi xodimlari tomonidan Shahrisabz shahridagi 7-sonli umumta’lim maktabi o‘quvchilari bilan ma’naviy-ma’rifiy uchrashuv tashkil etildi. Tadbir davomida o‘quvchilarga geologiya sohasining mazmun-mohiyati, uning qiziqarli va mashaqqatli jihatlari haqida atroflicha ma’lumotlar berildi. Suhbat jarayonida yer osti boyliklaridan oqilona foydalanish, uning iqtisodiyotdagi o‘rni hamda geologiya sohasining sanoat rivojidagi muhim ahamiyati, shuningdek, geolog mutaxassislarning fidokorona mehnati, kasbga bo‘lgan mas’uliyati va ularning mamlakat iqtisodiy salohiyatini mustahkamlashdagi hissasi haqida so‘z yuritildi. Bu kabi uchrashuvlar yosh avlodni geologiya sohasiga bo‘lgan qiziqishini oshirish, ularni ilm-fan va kasb-hunar sirlariga kengroq jalb etish, shuningdek, kelgusida yurtimiz ravnaqi yo‘lida xizmat qiladigan malakali va yetuk mutaxassislar bo‘lishiga zamin yaratadi.
Mahalla yoshlari bilan uchrashuv o‘tkazildi
Angren shahri Yangi Goʻshsoy mahalla fuqarolar yigʻinida ishsizlikni kamaytirish va yoshlarni bandligini ta’minlashga qaratilgan navbatdagi uchrashuv tashkil etildi. Tadbirda ishsizlik dasturiga kiritilgan yoshlar hamda Toshkent markaziy geologiya qidiruv ekspeditsiyasi mas'ul xodimlari ishtirok etdi. Uchrashuv davomida yoshlarga korxona tizimidagi bo‘sh ish o‘rinlari, ishga qabul qilish tartibi va mehnat sharoitlari haqida atroflicha ma’lumot berildi. Shuningdek, geologiya sohasida faoliyat yuritish imkoniyatlari, mutaxassislik yo‘nalishlari hamda ish jarayonidagi talablar bo‘yicha tushuntirishlar berildi. Muloqot davomida yoshlar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olishdi va ishga joylashish imkoniyatlari bo‘yicha fikr hamda takliflarini bildirdilar.
Batafsil
Geologiya sohasidagi ilmiy tadqiqotlar natijalarini amaliyotga joriy etish, o‘qitishning zamonaviy uslublaridan keng foydalanish, geologiya sohasida yuqori malakali kadrlarni tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish, shuningdek, ta’lim jarayonining moddiy-texnika bazasini ilg‘or xorijiy texnologiyalar asosida mustahkamlaydi