O‘zbekiston Prezidenti vatandoshlar va "El-yurt umidi" jamg‘armasi stipendiatlari bilan uchrashdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev AQSHga amaliy tashrifini yakunlar ekan, an’anaga ko‘ra, ushbu mamlakatda mehnat va istiqomat qilayotgan vatandoshlarimiz, shuningdek, AQSHning nufuzli universitetlarida tahsil olayotgan "El-yurt umidi" jamg‘armasi stipendiatlari bilan uchrashdi.
Norasmiy muhitda o‘tgan samimiy suhbat davomida Yangi O‘zbekistondagi islohotlarni amalga oshirish bilan bog‘liq masalalar, xususan, ularni faol ilgari surishda vatandoshlar va ularni birlashtiruvchi tashkilotlarning ishtiroki muhokama qilindi.
Uchrashuvda muvaffaqiyatli tadbirkorlik faoliyatini yo‘lga qo‘ygan vatandoshlar va yoshlar o‘rtasida muloqot maydonini yaratishga qaratilgan "Vatandoshlarning xalqaro biznes marafoni"ga start berildi.
Ishtirokchilar O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, ilmiy va ta’lim aloqalarini kengaytirish va mustahkamlash, milliy iqtisodiyotning ustuvor sohalariga AQSHning ilg‘or texnologiyalarini joriy etish, tibbiyot, transport va logistika sohalarida innovatsiyalarni ilgari surish, mamlakatimizda marketpleyslarni rivojlantirish bo‘yicha o‘z takliflarini bildirdilar.
Davlatimiz rahbari yig‘ilganlarga Vatanimiz taraqqiyotiga qo‘shayotgan hissasi uchun minnatdorlik bildirib, aytilgan barcha taklif va tashabbuslar mamlakatimiz vazirlik va idoralari tomonidan puxta o‘rganib chiqilishi, eng istiqbollilari esa amaliyotga tatbiq etilishini ta’kidladi.
O‘zbekiston Prezidenti AQSHda "El-yurt umidi" stipendiatlari soni 500 nafardan oshganiga alohida e’tibor qaratdi. Iste’dodli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash, ularning bilim va tajribasini ona yurtda qo‘llash uchun imkoniyat yaratish davlat siyosatining asosiy ustuvor yo‘nalishlaridan biri ekanligini ta’kidladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev talabalarga o‘qishda va kelgusidagi kasbiy faoliyatlarida muvaffaqiyatlar tilab, davlatimiz yoshlarning tashabbuslariga doimo ochiqligi va ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanligini ta’kidladi.
O‘z navbatida, uchrashuv ishtirokchilari O‘zbekiston yetakchisiga xorijdagi vatandoshlar va yoshlarga ko‘rsatilayotgan e’tibor, ularning salohiyatini ro‘yobga chiqarish uchun yaratilayotgan sharoit va imkoniyatlar uchun minnatdorlik bildirib, Vatanimiz ravnaqiga yanada ko‘proq hissa qo‘shishga tayyorligini bildirdilar.

Президент Узбекистана встретился с соотечественниками и стипендиатами Фонда «Эл-юрт умиди»
В завершение рабочего визита в США Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, по сложившейся доброй традиции, встретился с соотечественниками, работающими и проживающими в этой стране, а также стипендиатами Фонда «Эл-юрт умиди», обучающимися в ведущих американских университетах.
В ходе искренней беседы, прошедшей в неформальной обстановке, были обсуждены вопросы, связанные с реализацией реформ в Новом Узбекистане, в частности вкладом соотечественников и диаспоральных организаций в их активное продвижение.
На встрече был дан старт «Международному бизнес-марафону соотечественников», направленному на создание площадки для диалога между молодежью и успешными предпринимателями из числа соотечественников.
Участники высказали свои предложения по расширению и укреплению торгово-экономических, инвестиционных, научных и образовательных связей между Узбекистаном и США, внедрению передовых американских технологий в приоритетные отрасли национальной экономики, продвижению инноваций в области медицины, транспорта и логистики, а также развитию маркетплейсов в нашей стране.
Выразив признательность соотечественникам за вклад в развитие Родины, глава нашего государства подчеркнул, что все озвученные предложения и инициативы будут тщательно изучены министерствами и ведомствами страны, а наиболее перспективные найдут практическое воплощение.
Президент Узбекистана уделил отдельное внимание стипендиатам «Эл-юрт умиди», число которых в США уже превышает 500 человек. Он подчеркнул, что поддержка талантливой молодежи, создание возможностей для применения их знаний и опыта в стране являются одним из ключевых приоритетов национальной политики.
Шавкат Мирзиёев пожелал успехов в учебе и дальнейшей профессиональной деятельности студентам, отметив, что государство всегда открыто для инициатив молодежи и готово оказывать им всю необходимую поддержку.
В свою очередь участники встречи выразили благодарность лидеру Узбекистана за внимание к диаспоре и подрастающему поколению, созданные условия и возможности для раскрытия потенциала молодежи, а также заверили в своей готовности внести еще больший вклад в процветание нашей Родины.