•  Korxonaning moliyaviy va boshqaruv hisobotlarini tekshirish, soliq hisobotini audit qilish, uning ishonchliligini tahlil qilish, tuzish va taqdim etish muddatlarini baholash.
•  Ichki audit xizmatining yillik ish rejalari va xarajatlar smetasini ishlab chiqishda ishtirok etish, tayyor materiallarni ichki audit xizmati rahbariga o‘z vaqtida taqdim etish.
•  Har chorakda tarkibiy bo‘linmalarda ichki auditni o‘z vaqtida va sifatli o‘tkazish uchun zarur bo‘lgan birlamchi ma’lumotlarni to‘plash.
•  Hisob jarayonlarini unifikatsiya va standartlashtirishni tashkil etish.
•  Audit ishlarining rejasini, audit ishlarining byudjetini tayyorlash va korxona rahbariyatiga tasdiqlash uchun taqdim etish.
•  Shartnomalar loyihalariga ekspert bahosini berish, amalga oshirilayotgan bitimlar (tuzilgan shartnomalar) va ularning natijalarini hisob hujjatlarida o‘z vaqtida va to‘liq aks ettirilishini nazorat qilish.
•  Korxonaning ichki rezervlarini aniqlash va ulardan samarali foydalanish yo‘llarini belgilash.
•  Turli loyihalar yoki dasturlar bo‘yicha jamg‘armalar sarflanishini monitoring qilish, korxona daromadlari va xarajatlarini tahlil qilish, soliqlarni optimallashtirish va rejalashtirish.
•  Ichki audit xizmati rahbari va AJ Kuzatuv kengashining boshqa ishlab chiqarish topshiriqlarini bajarish.
•  O‘zbekiston Respublikasi hududlariga chiqish bilan AJning tarkibiy korxonalarida rejalashtirilgan va rejalashtirilmagan audit tekshiruvlarida ishtirok etish.
•  Debitorlik va kreditorlik qarzdorliklarini tahlil qilish, qarzdorlikni kamaytirish bo‘yicha tezkor ko‘rsatmalar berish, qarzdorlik va kamomadlarni aniqlash va bartaraf etish maqsadida tanlov asosida tekshiruvlar o‘tkazish, korxona va uning kontragentlari o‘z majburiyatlarini bajarishini nazorat qilish.
•  Rejalardan aniqlangan chetlanishlarni bartaraf etish bo‘yicha tavsiyalar va harakatlar rejasini ishlab chiqish; ayrim operatsiyalarning xavf darajasini pasaytirish yoki mumkin bo‘lgan yo‘qotishlarni minimallashtirish imkonini beruvchi tavsiyalar.
•  Buxgalteriya hisobi va moliyaviy hisobotlarni yuritishda tarkibiy bo‘linmalarga uslubiy yordam ko‘rsatish, ularni moliyaviy, soliq, bank va boshqa qonunchilik masalalari bo‘yicha maslahat berish.
•  Raqobatga qarshi kurashish tizimini joriy etish, raqobatga qarshi kurashish tizimining yuritilishi va monitoringini ta’minlash.
•  Korxonada yangi loyihalarni ishlab chiqish va joriy etishda mumkin bo‘lgan tashqi va ichki xavflarni aniqlash va tahlil qilish.
•  Korxonani tashqi auditga tayyorlashni amalga oshirish.
•  Audit masalalari bo‘yicha korxona rahbariyatiga maslahat berish.
Talablar:
•  So‘nggi o‘n yillikdan kamida uch yillik buxgalteriya hisobi, audit, moliyaviy yoki soliq nazorati sohasida amaliy ish staji (shu jumladan qo‘shimcha ish o‘rni bo‘yicha).
•  Tillar bilimi: o‘zbek tili, rus tili (ingliz tili afzal).
•  Qonunlar va ularni tartibga soluvchi boshqa normativ-huquqiy hujjatlarni bilish.
•  Aksiyadorlik jamiyatida ishlash tajribasi.
•  Ichki auditor sertifikati mavjudligi.
•  Buxgalteriya hisobining milliy standartlari (BHMS) va Moliyaviy hisobotning xalqaro standartlari (MHXS) bo‘yicha sertifikatlari va ishlash tajribasi mavjudligi.

АО «Узбекгеологоразведка» объявляет конкурс на должность сотрудника внутреннего аудита
Осуществляет проверку финансовой и управленческой отчетности предприятия, проводит аудит налоговой отчетности, анализирует ее достоверность, оценивает своевременность ее составления и представления.
Участвует  в разработке годовых планов  работы  и сметы расходов службы внутреннего аудита, своевременно представлять готовые материалы руководителю службы внутреннего аудита.
Еежеквартально  осуществлять сбор  первичной   информации, необходимой  для своевременного и качественного  проведения  внутреннего аудита в структурных подразделениях .
Организует унификацию и стандартизацию учетных процессов.
Подготавливает и представляет для утверждения руководству предприятия план аудиторских работ, бюджет аудиторских работ.
Осуществляет экспертную оценку проектов контрактов, контролирует своевременность и полноту отражения в учетных документах совершаемых сделок (заключаемых договоров) и их результатов.
Выявляет внутренние резервы предприятия и определяет пути их эффективного использования.
Проводит мониторинг расходования фондов по разным проектам или программам, осуществляет анализ доходов и расходов предприятия, оптимизацию и планирование налогов.
Выполняет другие производственные поручения руководителя службы внутреннего аудита и Наблюдательного совета АО.
Принимать участие в проведении плановых и неплановых аудиторских проверок структурных предприятий АО, с выездом  в регионы   Республики Узбекистан.
Проводит выборочные ревизии с целью выявления и ликвидации задолженностей и недостач, осуществляет контроль за выполнением предприятием и его контрагентами своих обязательств, анализирует дебиторскую и кредиторскую задолженности, дает оперативные указания по уменьшению задолженностей.
Разрабатывает рекомендации и план действий по устранению выявленных отклонений от планов; рекомендации, позволяющие снизить уровень риска отдельных операций или минимизировать возможные потери.
Оказывает  методическую помощь структурным подразделениям при ведении бухгалтерского учета и составлении финансовой отчетности, консультировать  их по вопросам финансового, налогового, банковского и иного законодательства.
Внедрение антимонопольной системы комплаенса, обеспечение ведения и мониторинга антимонопольной системы комплаенса.
Определяет и анализирует возможные внешние и внутренние риски при разработке и внедрении новых проектов на предприятии.
Осуществляет подготовку предприятия к внешнему аудиту.
Консультирует руководство предприятия по вопросам аудита.
Требования:
стаж практической работы (в том числе по совместительству) в сфере бухгалтерского учета, аудита, финансового или налогового контроля не менее трех лет из последних десяти.