3. Раҳбариятнинг чиқиш ва баёнотлари
Сўнгги йилларда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар натижасида бугун барча соҳаларга катта эътибор қаратилмоқда. Амалга оширилаётган ислоҳотлар негизида инсон қадрини улуғлашга қаратилган эзгу мақсад мужассам. Барчангизга маълум давлатимиз раҳбари томонидан энг катта мақсад қилиб олинган Коррупцияга қарши курашиш, унинг таг-туби билан йўқ қилиш йўлида жуда катта ва самарали ишлар амалга оширилмоқда.  Хусусан барча тармоқ, соҳа ва инсон фаолият олиб бораётган қуйи жабҳаларда ҳам ишлар, хизматлар, фаолиятлар, етказиб бериш соҳалари меъёрий ҳужжатлар, тартиблар, регламентлар, мониторинглар, ҳисобдорликлар ва автоматлаштиришлар назоратга олинди. Бу эса бир қанча коррупциявий ҳолатларнинг олди олинишига, ҳал қилув жараёнларида инсон омилининг камайишига, кераксиз ва ноўрин харажатларнинг олдини олинишига эришилмоқда.
Охирги йилларда юртимизда коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш бўйича аниқ тизим яратилди, алоҳида қонунлар қабул қилинди.
Парламент палаталарида масъул қўмиталар, Коррупцияга қарши курашиш бўйича миллий кенгаш ва агентлик ташкил қилинди.
Энг муҳими, жамиятда коррупция муаммосини жамоатчилик муҳокамасига олиб чиқадиган очиқ тизим, очиқ муҳит яратилди, айниқса, оммавий ахборот воситаларининг бу борадаги ўрни ва таъсири ортиб бормоқда.
Очиқлик бўйича халқаро рейтинглардаги
мамлакатимизнинг ўрни 138 поғонага яхшиланиб, Марказий Осиёда биринчи, дунёда 30-ўринга кўтарилди.
Инсон омилининг камайтириш эвазига:
Ерни ҳоким қарори билан ажратишдан тўлиқ воз кечилиб, аукцион тизимига ўтилгани натижасида бу тизим халқчил бўлди,
Қурилиш соҳаси “Шаффоф қурилиш” дастури жорий этилганидан кейин бу йўналишда ҳам ижобий ўзгаришлар сезилди,
Давлат харидлари бўйича қонун қабул қилингани, танлов ва тендер рақамлашиб, соғлом рақобатни юзага келтирди,
Кредит олишда маиший кредитларни инсон омилисиз 5 дақиқа ичида онлайн расмийлаштиришларга эришилди.
“Ўзбек геология қидирув” акциядорлик жамияти ҳам геология-қидирув ишларидаги самарадорликни ва натижадорликни ошириш каби бир қатор вазифаларни мавжуд. Хусусан, ташкилотимизнинг барча тармоқларида тараққиётимизга ғов бўлувчи коррупция иллатига муросасиз кураш тизимини яратишимиз лозим. Бугунги кунда коррупцияга қарши курашиш борасида алоҳида қонунлар қабул қилиниб, ҳуқуқий асослар мустаҳкамланмоқда.
Хусусан, 2017 йил Ўзбекистон Республикасининг “Коррупцияга қарши курашиш тўғрисида”ги Қонуни, 2021 йил Ўзбекистон Республикасининг “Давлат харидлар тўғрисида”ги Қонун, 2024 “Манфаатлар тўқнашуви тўғрисида”ги Қонунлар ва бир қатор чора-тадбирлар қабул қилинди.
Коррупцияга қарши курашиш йўналишда “Ўзбек геология қидирув” акциядорлик жамиятида амалга оширилаётган ислоҳотларнинг самарадорлигини ошириш, коррупцияга қарши курашишни кучайтириш мақсадида ташкил этилган Коррупцияга қарши ички назорат бўлими фаолият олиб бормоқда.
Коррупцияга қарши курашиш бўйича олиб борилаётган давлат сиёсатининг ҳаракатлантирувчи кучи сифатида давлат органлари, фуқаролик жамияти институтлари, фуқароларимиз томонидан ушбу иллатга қарши олиб борилаётган курашни ягона тизимли ҳаракатга айлантириш ишлари олиб борилмоқда, ушбу иллатга қарши муросасизлик ва тоқатсизлик муҳитини яъни жамоатчилик назоратини кучайтириш орқали содир этилиши мумкин бўлган коррупцион ҳолатларни олдини олиш барчамизга бирдек вазифа бўлиши лозим.
Бунинг учун содиқлик, ҳалоллик, ватанпарварлик ва масъулиятни фаолиятнинг асосий тамойилига айлантирган ҳолда, Жамиятнинг ҳар бир ходими жамоамиз олдига қўйилган вазифаларни виждонан, холис ва юқори савияда амалга ошириши лозим.
Шу нуқтаи назардан, коррупция билан боғлиқ бўлган таклифлар, аризалар ёки шикоятлари бўлган ҳар бир ходимни Жамиятнинг алоқа каналлари орқали хабар беришга чақирамиз.
“Ўзбек геология қидирув” АЖ ходими деган юксак шарафли мақом эгаси сифатида коррупциявий жиноятларнинг оқибатлари билан эмас, уни келтириб чиқарувчи сабаб, шарт-шароитларига қарши курашиш, коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш фаолияти самарадорлигини оширишда барча бирдек кўмаклашишга тайёр бўлиши лозим.
Жамиятнинг барча бўлинмаларида фаолият олиб бораётган барча ходимлар ўзининг иш фаолиятини касбига меҳр, садоқат, ҳалоллик, ошкоралик каби тамойиллар асосида ташкил қилиши зарур.

3. Выступления и заявления рукводителя
Обращение председателя правления АО "Узбекгеологоразведка" Шамсиддина Алимова к сотрудникам общества
955
В последние годы в результате широкомасштабных реформ большое внимание уделяется всем сферам. В основе проводимых реформ заложена благая цель – возвышение достоинства человека. Как вам известно, в качестве самой главной цели главой нашего государства определена борьба с коррупцией, и для ее искоренения проводится большая и эффективная работа.
В частности, во всех отраслях, сферах и нижних звеньях деятельности человека под контроль взяты нормативные документы, процедуры, регламенты, мониторинги, отчетность и автоматизация в сферах работ, услуг, деятельности и поставок. Это позволяет предотвратить ряд коррупционных случаев, уменьшить влияние человеческого фактора в процессах принятия решений и избежать ненужных расходов.
В последние годы в нашей стране создана четкая система по предотвращению и борьбе с коррупцией, приняты специальные законы.
Созданы ответственные комитеты в палатах парламента, Национальный совет и агентство по борьбе с коррупцией.
Самое главное – создана открытая система, открытая среда, в которой проблема коррупции в обществе выносится на общественное обсуждение, особенно возрастает роль и влияние средств массовой информации в этом вопросе.
В международных рейтингах по прозрачности позиция нашей страны улучшилась на 138 ступеней, заняв первое место в Центральной Азии и 30-е место в мире.
Благодаря снижению человеческого фактора:
•  Полностью отказались от выделения земли решением хокима и перешли к аукционной системе, в результате чего эта система стала народной.
•  После внедрения программы "Прозрачное строительство" в строительной сфере также ощутились позитивные изменения в этом направлении.
•  Принятие закона о государственных закупках, цифровизация конкурсов и тендеров привели к здоровой конкуренции.
•  Стало возможным оформление потребительских кредитов онлайн за 5 минут без человеческого фактора.
Перед АО "Узбекгеологоразведка" стоит ряд задач, таких как повышение эффективности и результативности геологоразведочных работ. В частности, нам необходимо создать систему бескомпромиссной борьбы с коррупцией, которая препятствует нашему развитию во всех отраслях нашей организации. Сегодня в области борьбы с коррупцией принимаются отдельные законы и укрепляется правовая база.
В частности, были приняты Закон Республики Узбекистан "О противодействии коррупции" от 2017 года, Закон Республики Узбекистан "О государственных закупках" от 2021 года, Закон "О конфликте интересов" от 2024 года и ряд других мер.
В целях повышения эффективности реформ, осуществляемых в АО "Узбекгеологоразведка" в направлении борьбы с коррупцией, усиления борьбы с коррупцией, функционирует отдел внутреннего контроля по борьбе с коррупцией.
В качестве движущей силы государственной политики по борьбе с коррупцией ведется работа по преобразованию борьбы с этим злом, осуществляемой государственными органами, институтами гражданского общества и гражданами, в единое системное действие, а также по предотвращению возможных коррупционных случаев за счет усиления общественного контроля, то есть атмосферы нетерпимости и неприятия этой проблемы.
Для этого каждый сотрудник Общества должен добросовестно, объективно и на высоком уровне выполнять задачи, поставленные перед нашим коллективом, превратив преданность, честность, патриотизм и ответственность в основной принцип деятельности.
В связи с этим мы призываем каждого сотрудника, имеющего предложения, заявления или жалобы, связанные с коррупцией, сообщать об этом по каналам связи Общества.
Каждый сотрудник АО "Узбекгеологоразведка", обладающий высоким и почетным статусом работника общества, должен быть готов оказывать всестороннюю помощь в борьбе не с последствиями коррупционных преступлений, а с причинами и условиями, их вызывающими, в повышении эффективности деятельности по предотвращению коррупции и борьбе с ней.
Все сотрудники, работающие во всех подразделениях Общества, должны организовывать свою трудовую деятельность на основе таких принципов, как любовь к профессии, преданность, честность и открытость.
Я уверен, что Общество и его сотрудники мобилизуют все свои ресурсы – энергию, возможности, профессиональный и интеллектуальный потенциал!