Sharof Rashidov tumanida “Yangi O‘zbekiston” massivi qad ko‘tarmoqda
Prezident Shavkat Mirziyoyev Jizzax viloyati Sharof Rashidov tumanida qurilayotgan “Yangi O‘zbekiston” massivini borib ko‘rdi.
Viloyatda ilgari hech bunday keng ko‘lamli qurilishlar bo‘lmagan edi. So‘nggi yillarda o‘nlab zavodlar ishga tushirildi, yangi sanoat tarmoqlari paydo bo‘ldi. Shunga yarasha ijtimoiy infratuzilma ham barpo etilmoqda.
Sharof Rashidov tumanining bu hududi adir yonbag‘ri, undan deyarli foydalanilmas edi. Hozir 140 gektarli ulkan maydonda jadal qurilish ketmoqda. Loyiha uch bosqichli bo‘lib, 3 ming 936 xonadonli 105 ta ko‘p qavatli uy barpo etilishi rejalashtirilgan. Uylar 9, 12 va 16 qavatli bo‘lib, bu ham Jizzax sharoitida yangilik.
Ayni paytda birinchi bosqich doirasida 204 xonadonli 4 ta ko‘p qavatli uy, markaziy qozonxona, shourum va ichki yo‘llar qurilgan. Yana 16 ta turar joy, maktab va maktabgacha ta’lim muassasasi, savdo markazi bunyod etiladi. “Inno texno park” aholini ish bilan ta’minlashda qo‘l keladi.
Ikkinchi bosqich 2026-, uchinchisi 2028-yillarga reja qilingan. Bunda uylardan tashqari mahalla markazi, poliklinika, masjid, mehmonxona, bolalar va sport o‘yingohlari, “Yangi O‘zbekiston” bog‘i barpo etiladi. Bo‘sh maydonlarga ham daraxtlar ekilib, xiyobonga aylantiriladi.
Davlatimiz rahbari bu yil rejalashtirilganiga qo‘shimcha uylar qurib, imtiyozli ipoteka kreditlari orqali aholiga xarid imkoniyatini yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Shunga mutanosib ravishda infratuzilma tarmoqlari, maktab, bolalar bog‘chasi kabi ijtimoiy muassasalar qurilishini jadallashtirish, savdo va xizmatlarni, jumladan, yo‘l bo‘yida umumiy ovqatlanish shoxobchalarini tashkil etish muhimligi ta’kidlandi.

В Шараф-Рашидовском районе строится массив "Новый Узбекистан"
Президент Шавкат Мирзиеев посетил строящийся массив “Новый Узбекистан” в Шараф-Рашидовском районе Джизакской области.
Такого масштабного строительства в провинции раньше не было. За последние годы были запущены десятки заводов, появились новые отрасли. Соответственно строится и социальная инфраструктура.
Эта территория Шараф-Рашидовского района представляет собой склон холма, который практически не использовался. Сейчас идет интенсивное строительство на огромном участке в 140 гектаров. Проект трехуровневый, планируется возвести 105 многоквартирных домов на 3 936 квартир. Дома имеют 9, 12 и 16 этажей, что также является новинкой в условиях Джизака.
В настоящее время в рамках первого этапа построены 4 многоквартирных дома на 204 квартиры, центральная котельная, шоурум и внутренние подъездные пути. Будут построены еще 16 жилых домов, школа и дошкольное учреждение, торговый центр. "Инно техно парк” приложит руку к трудоустройству населения.
Второй этап запланирован на 2026 год, третий-на 2028 год. Кроме домов, здесь будут построены Центр махалли, поликлиника, мечеть, гостиница, детские и спортивные площадки, парк “Новый Узбекистан”. Деревья высаживают и на пустующих участках, превращая их в Аллеи.
Глава государства дал указания по строительству дополнительных домов к запланированным в этом году и созданию покупательной способности населения посредством льготных ипотечных кредитов. В этой связи подчеркнута важность ускорения строительства инфраструктурных сетей, социальных учреждений, таких как школы, детские сады, организации торговли и услуг, в том числе придорожных точек общественного питания.
В Джизакской области возводятся три таких массива. В них будет построено 156 многоквартирных домов на 4 700 квартир. Население обеспечивается всеми социальными услугами. Строительство массивов "Новый Узбекистан" началось в соответствии с указом президента Республики Узбекистан от 9 декабря 2021 года. Всего в нашей стране ведется работа по созданию 53 массивов. На сегодняшний день введено в эксплуатацию 409 многоквартирных домов на 14 400 квартир. В текущем году в таких массивах планируется построить 767 жилых домов на 31 тыс. 447 квартир.